Rusça nasıl öğrenilir?

Rusça nasıl öğrenilir hakkında bilgi almak için bizlere 0262 319 42 42 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Rusça en zor dillerden biridir. Gerek alfabesi gerekse gramer yapısı itibariyle Türkçe ile kıyaslanamayacak ölçüde karmaşık olan diller arasında. Rusça dili Hint-Avrupa dil ailesinin Slav grubunda yer alır. Ruslar kiril alfabesini kullanırlar. Kiril alfabesi 9. yüzyılda Aziz Kiril ve kardeşi olan Metodius tarafından kurulmuştur. Kiril alfabesi 31 harf ve 2 işaretten oluşur.

Rusça dünya üzerinde en çok kullanılan diller arasında 7. sıradadır. Türkiye’de olduğu gibi, Rusya’nın her bölgesinde Rusça dilinin kullanılışı ses, tonlama ve gramer açısından birbirinde farklılık gösterir.

Gramere odaklanın. Kulağa sıkıcı gelse de Rus dilinin bel kemiği Rusça gramerdir. Gramer öğrenmek için şehrinizde varsa Rusça kursuna yazılın. Bu imkana sahip olmayanlar internet üzerinden online eğitim veren Rusça öğretmenleriyle temasa geçebilir.

Temel kelimeleri öğrenin. Bir dili bilmek başka, konuşmak başka. Konuşmanın ilk adımı ise temel kelimeleri, gündelik ifadeleri öğrenmektir. İyi bir alıştırma kitabının bu konuda size yardımı dokunabilir.

Rusya’dan arkadaşlar edinin. Herkesin de bildiği üzere, dilin ayrılmaz parçası olan argo ifadeleri ve küfürleri öğrenmenin yolu ders kitaplarından değil, arkadaşlıktan geçer. Bir kız ya da erkek arkadaş edinmek Rusça öğrenmek için en iyi yollardan biri.
Rusça konuşulan insanlarla konuşmaya çalışırken hata yapmaktan korkmayın. Unutmayın dünyada hiçbir insan hata yapmadan başka bir dili öğrenemez. Sözcük ilişkilendirme önemlidir . Kelimeleri benzer sesli kelimelerle ilişkilendirin. Girişken olun. Bir şeyi anlatmak için basit ifadeler kullanın. Kelimeleri kulaktan değil okuyarak öğrenin ,Objeleri kullanın, Görsel hafıza çok önemlidir.

Kiril alfabesini öğrenin ve yazı pratiği yapın. Gerekmedikçe anadilinizin konuşulduğu ortamlara girmeyin. Bol miktarda Rusça müzik, sesli kitap, film, çizgi film takip edin. Duyduğunuz kelimelerden aklınızda kalanları not edin.

Rusça nasıl öğrenilir hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Menü