Mühendislik yazılımlarını öğrenme yöntemleri?

Mühendislik yazılımlarını öğrenme yöntemleri hakkında bilgi almak için bizlere 0262 319 42 42 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Mühendislerin Bilmesi Gereken Başlıca Bilgisayar Programları

SolidWorks: SolidWorks, 1993 yılında piyasaya sunulan CAD(Computer Aided Design) ya da Türkçe olarak bilgisayar destekli tasarım programıdır. İki ve ya üç boyutlu tasarım için kullanılan, montaj yapılabilen çizilen, şekillere renk katıp daha güzel görünüm elde edilmesini sağlayan analiz ve simülasyon yapılmasını yapan bir programdır. Makine Mühendisleri için olmazsa olmaz olan bu program çok popüler olup oldukça kullanışlıdır. Türkçe kaynak olarak fazla miktarda eğitim setleri mevcuttur.

Office Programları: Office programları bir şirket için olmazsa olmazların en başındadır. Mühendislerin yanı sıra herhangi bir kişinin dahi öğrenmesi gereken programlardır. 1989 yılında Microsoft tarafından tanıtılan işletim sistemlerinde birbirleriyle ilişkili masaüstü uygulamaları, sunucular ve hizmet sunan bir ticari ofis yazılım paketidir.

MATLAB: Açılımı “Matrix Laboratoty” olan MATLAB programı MathWorks firması tarafından geliştirilmiştir. Genellikle mühendislik hesaplamaları (Lineer cebir, istatistik, optimizasyon, nümerik analiz ) gibi pek çok hesaplamaları için kullanılmaktadır. Aynı zamanda 2D ve 3D grafik çizimi içinde kullanılmaktadır. Ayrıca görüntü işleme, yapay sinir ağları, veri elde etme, filtre tasarımı gibi tasarım ve analiz etme imkânı sunmaktadır. Bu nedenle mühendis olacak kişilerin ya da mühendislerin öğrenmesi gereken programlar arasında yer almaktadır.

AutoCad: Autocad, Autodesk şirketinin geliştirdiği CAD programı olup diğer CAD programlarına altyapı sağlayarak diğer programları daha kolay kullanılmasını sağlayan ve oldukça basit olan bir programdır. İki ve üç boyutlu tasarım yapabilen genel olarak çizim komutlarının yazılmasıyla kullanılan program, sadece mühendisler için değil mimarlar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır.

Catia: Catia (Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application – Bilgisayar Destekli Üç Boyutlu İnteraktif Kullanım) Dassault Systèmes şirketi tarafından geliştirilen SolidWorks ‘e göre daha profesyonel olan CAD/CAM tabanlı programdır. Çoğunlukla otomotiv sanayisi, simülasyon sektörlerinde ve uçak üretim alanlarında kullanılmaktadır. SolidWorks programına göre daha kapsamlı çalışır ve daha güvenilir sonuçlar ortaya çıkarır.

Autodesk : Autodesk firmasının geliştirdiği program çalışma alanı bakımından endüstriyel alanlarda tasarım işlemlerinden otomotiv tasarımlarına kadar geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Özellikle otomotiv alanında ilk sıralarda gelen program otomotiv mühendislerinin bilmesi gereken programlarında başında gelmektedir.

Mühendislik yazılımlarını öğrenme yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Menü