İzmit ydt hazırlık kursları hangileri?

İzmit ydt hazırlık kursları hangileri hakkında bilgi almak için bizlere 0262 319 42 42 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Yabancı Dil Testi yani YDT yeni sınav sisteminin üçüncü oturumudur. YDT sınavı İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde yapılmaktadır. Her dil için farklı soru kitapçığı bulunmaktadır. YDT oturumuna giren öğrenci YKS başvurusu yaparken hangi yabancı dili seçtiyse o yabancı dile ait soru kitapçığı öğrenciye verilir.

Yabancı Dil Testi (YDT), 80 yabancı dil sorusundan oluşmaktadır. Seçtiğiniz yabancı dile göre soru kitapçıkları değişmektedir. Öğrencilere 80 soruyu çözmeleri için 120 dakika süre verilmiştir.

YDT sınavına girdiğinizde sadece Dil puanınız hesaplanacaktır. Dil puanınız da seçmiş olduğunuz yabancı dile göre değişecektir. Dil puanı ile dört yıllık sadece dil bölümlerine gidebilirsiniz. Örnek verecek olursa YDT sınavında aldığınız Dil puanıyla sözel, sayısal ya da eşit ağırlık bölümlerinde kullanamayacaksınız. Bu puan türlerinin bölümlerine tercih yapmak için AYT oturumuna da girmelisiniz.

İzmit Dil Akademisi olarak sizleri YDT için hazırlıyoruz.

YDT, YKS’nin son oturumudur ve genellikle haziran ayının son haftası (AYT sınavıyla aynı gün) pazar günü öğleden sonra son oturum olarak gerçekleştirilir.

YDT’ye ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olan öğrenciler veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olan adaylar başvurabilir.

Merkezi yerleştirmede bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekir. Yani YDT’de baraj ilgili testten 180 puan almış olmaktır.

YDT’de net hesaplaması yapılırken adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) hesaplanır. Yani TYT ve AYT’de olduğu gibi YDT’de 4 yanlış 1 doğru seçeneği götürür.

Bilindiği üzere TYT, en az 200 puan alınması şartıyla 2 yıl geçerlidir. Aday geçen yılki TYT puanını kullanarak o yılki YDT’ye başvurabilir. Aday, geçen yılki puanını kullanmayıp tekrar TYT’ye girme hakkına da sahiptir. Adayın hangi yılki TYT puanı yüksekse ÖSYM tarafından o puanı değerlendirmeye alınır. TYT’nin YDT’ye katkısı ise %40’tır.

İzmit ydt hazırlık kursları hangileri hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Menü